WODA ALKALICZNA ORAZ JEJ PH
.
Odczyn pH wody alkalicznej może w jonizatorze osiągać wartości od 8 do 12. Stąd istotne jest posiadanie wiedzy w jakich przypadkach i dla kogo wskazana jest woda o niższych wartościach pH i jaki jest maksymalny zalecany poziom pH wody z jonizatora. W przypadku jonizatorów wody istotny jest też cykliczny pomiar pH wody i dostosowanie tego parametru, o czym piszemy w dalszej części artykułu.
Rozpatrując odczyn pH wody z jonizatora należy wspomnieć, że zjonizowana woda alkaliczna powstaje w jonizatorze wody w wyniku procesu elektrolizy (przepływu prądu stałego pomiędzy elektrodami anaodą i katodą). Rozdzielenie elektrod membraną powoduje powstanie w jonizatorze dwóch rodzajów wody: alkalicznej, która posiada odczyn pH powyżej 7 (poziomu neutralnego) oraz wody kwaśnej, posiadającej odczyn pH poniżej 7. Jonizatory przepływowe produkują wodę o zróżnicowanym, maksymalnym pH. W zależności od modelu i posiadanej powierzchni płyt, mocy, przepływu oraz stopnia mineralizacji wody, maksymalne pH wody alkalicznej osiąganej przez jonizator waha się od około 9 (w modelach 5 płytowych) do około 11,5 w modelach z posiadających 11-13 płyt.
.
JAKA WARTOŚĆ PH WODY ALKALICZNEJ JEST ODPOWIEDNIA?
Wartości i wymagania parametrów jakości wody pitnej określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 13 listopada 2015 r. , wg którego pH wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi powinno zawierać się w przedziale 6,5 – 9,5. Z powyższego wynika, że poziom 9,5 pH jest górnym, granicznym dla wody pitnej i taki też rekomendowany jest do spożycia dla wody alkalicznej z jonizatora.
Fot.: Skala kolorów i odczyn pH produktów spożywczych
Z wartością pH wody alkalicznej z jonizatora związany jest także parametr ORP (potencjał redukcji utleniania), który informuje o przeciwutleniających właściwościach tej wody oraz stężeniu aktywnego wodoru, które są drugim, istotnym czynnikiem wody zjonizowanej.
.
Ogólna relacja pH do czynnika ORP polega na spadku potencjału przeciwutleniania wraz ze wzrostem wartości pH. Oznacza to, że woda alkaliczna z jonizatora jest tym większym przeciwutleniaczem (i tym samym zawiera więcej aktywnego wodoru cząsteczkowego) im wyższe jest jej pH. Na przykład woda alkaliczna o pH 9,5 posiada potencjał ORP sięgający -400 do -600 mV, a woda o pH 8 około – 150 do -250 mV. Dla porównania woda kranowa o pH 7 posiada zawsze dodatni ORP o wartości +50do +200 mV i nie zawiera wodoru cząsteczkowego H2.
.
JAK STOSOWAĆ WODĘ ALKALICZNĄ O ZRÓŻNICOWANYM PH
-
pH powyżej 10 – taka woda nie jest wskazana do spożycia, natomiast posiada wartości użytkowe. Przy wartościach pH powyżej 11 uwydatniają się właściwości ługowe takiej wody. Stąd wpływa ona na rozpuszczanie tłuszczów i można wykorzystać ją do wypłukania pestycydów z warzyw i owoców, które zazwyczaj są na bazie substancji oleistych.
-
pH 9,5 – 10 – ten rodzaj wody alkalicznej z jonizatora przeznaczony jest do spożycia dla osób, które przeszły etap adaptacji (picie wody alkalicznej na niższych poziomach pH przez kilka tygodniu i w mniejszych ilościach) oraz jako woda wspierająca leczenie schorzeń mających podłoże metaboliczne. Wodę z tego poziomu najlepiej jest spożywać między posiłkami.
-
pH 8,5 – 9 – ten przedział rekomendowany jest do codziennego spożycia dla osób dorosłych jako zamiennik wody dotychczas spożywanej (przed przejściem na picie wody zjonizowanej). Taka woda sprawdzi się też w kuchni, jako podstawa do przygotowania zup, gotowania (ryż, makarony) oraz sporządzania napojów (np kawy lub herbaty), z których świetnie wydobywa ich smak.
-
pH 8-8,5 – woda w tym zakresie pH jest szczególnie rekomendowana dla osób dorosłych w pierwszym okresie (2-3 tygodnie) od przejścia na picie wody alkalicznej z jonizatora. Ten poziom jest także odpowiedni dla dzieci.