Jonizatory wody Prime Water - Ustawiamy pH wody w jonizatorze - Jonizatory wody Prime Water

Masz pytania? Zadzwoń do nas 601 56 59 57 lub zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy.

Twój numer nie będzie wykorzystany w celach marketingowych, a tylko do jednorazowego oddzwonienia.

W dniu dzisiejszym 4 osoby zamówiły już oddzwonienie
POROZMAWIAJ Z EKSPERTEM PRIME WATER

Ustawiamy pH wody w jonizatorze

WODA ALKALICZNA ORAZ JEJ PH

 .

Odczyn pH wody alkalicznej może w jonizatorze osiągać wartości od 8 do 12. Stąd istotne jest posiadanie wiedzy w jakich przypadkach i dla kogo wskazana jest woda o niższych wartościach pH i jaki jest maksymalny zalecany poziom pH wody z jonizatora. W przypadku jonizatorów wody istotny jest też cykliczny pomiar pH wody i dostosowanie tego parametru, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

Rozpatrując odczyn pH wody z jonizatora należy wspomnieć, że zjonizowana woda alkaliczna powstaje w jonizatorze wody w wyniku procesu elektrolizy (przepływu prądu stałego pomiędzy elektrodami anaodą i katodą). Rozdzielenie elektrod membraną powoduje powstanie w jonizatorze dwóch rodzajów wody: alkalicznej, która posiada odczyn pH powyżej 7 (poziomu neutralnego) oraz wody kwaśnej, posiadającej odczyn pH poniżej 7. Jonizatory przepływowe produkują wodę o zróżnicowanym, maksymalnym pH. W zależności od modelu i posiadanej powierzchni płyt, mocy, przepływu oraz stopnia mineralizacji wody, maksymalne pH wody alkalicznej osiąganej przez jonizator waha się od około 9 (w modelach 5 płytowych) do około 11,5 w modelach z posiadających 11-13 płyt.

.

JAKA WARTOŚĆ PH WODY ALKALICZNEJ JEST ODPOWIEDNIA?

Wartości i wymagania parametrów jakości wody pitnej określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 13 listopada 2015 r. , wg którego pH wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi powinno zawierać się w przedziale 6,5 – 9,5. Z powyższego wynika, że poziom 9,5 pH jest górnym, granicznym dla wody pitnej i taki też rekomendowany jest do spożycia dla wody alkalicznej z jonizatora.

Fot.: Skala kolorów i odczyn pH produktów spożywczych

Z wartością pH wody alkalicznej z jonizatora związany jest także parametr ORP (potencjał redukcji utleniania), który informuje o przeciwutleniających właściwościach tej wody oraz stężeniu aktywnego wodoru, które są drugim, istotnym czynnikiem wody zjonizowanej.

.

Ogólna relacja pH do czynnika ORP polega na spadku potencjału przeciwutleniania wraz ze wzrostem wartości pH. Oznacza to, że woda alkaliczna z jonizatora jest tym większym przeciwutleniaczem (i tym samym zawiera więcej aktywnego wodoru cząsteczkowego) im wyższe jest jej pH. Na przykład woda alkaliczna o pH 9,5 posiada potencjał ORP sięgający -400 do -600 mV, a woda o pH 8 około – 150 do -250 mV. Dla porównania woda kranowa o pH 7 posiada zawsze dodatni ORP o wartości +50do +200 mV i nie zawiera wodoru cząsteczkowego H2.

.

JAK STOSOWAĆ WODĘ ALKALICZNĄ O ZRÓŻNICOWANYM PH

  • pH powyżej 10 – taka woda nie jest wskazana do spożycia, natomiast posiada wartości użytkowe. Przy wartościach pH powyżej 11 uwydatniają się właściwości ługowe takiej wody. Stąd wpływa ona na rozpuszczanie tłuszczów i można wykorzystać ją do wypłukania pestycydów z warzyw i owoców, które zazwyczaj są na bazie substancji oleistych.

  • pH 9,5 – 10 – ten rodzaj wody alkalicznej z jonizatora przeznaczony jest do spożycia dla osób, które przeszły etap adaptacji (picie wody alkalicznej na niższych poziomach pH przez kilka tygodniu i w mniejszych ilościach) oraz jako woda wspierająca leczenie schorzeń mających podłoże metaboliczne. Wodę z tego poziomu najlepiej jest spożywać między posiłkami.

  • pH 8,5 – 9 – ten przedział rekomendowany jest do codziennego spożycia dla osób dorosłych jako zamiennik wody dotychczas spożywanej (przed przejściem na picie wody zjonizowanej). Taka woda sprawdzi się też w kuchni, jako podstawa do przygotowania zup, gotowania (ryż, makarony) oraz sporządzania napojów (np kawy lub herbaty), z których świetnie wydobywa ich smak.

  • pH 8-8,5 – woda w tym zakresie pH jest szczególnie rekomendowana dla osób dorosłych w pierwszym okresie (2-3 tygodnie) od przejścia na picie wody alkalicznej z jonizatora. Ten poziom jest także odpowiedni dla dzieci.

Jak widać pH wody alkalicznej powinno być zróżnicowane i dobierane do potrzeb i osób korzystających z wody. Stąd istotny jest właściwy wybór jonizatora wody, który powinien posiadać kilka programów do produkcji wody alkalicznej i możliwość ustawienia własnych poziomów pH. Produkcja wody o zróżnicowanym pH z możliwością jego wyboru, to przydatna cecha funkcjonalna zarezerwowana dla jonizatorów bazujących na elektrolizie wody. Takich funkcji nie posiadają np systemy filtracji wody posiadające wkłady mineralne do jonizacji wody, produkujące zazwyczaj maksymalny poziom pH, na jaki pozwala zastosowane złoże.

Fot.; pH wody alkalicznej na 4 programie jonizacji w modelu Prime Water 1301S

.

PH WODY Z JONIZATORA – JAK ZMIERZYĆ I USTAWIĆ

Zasadniczo jonizatory przepływowe posiadają wbudowane predefiniowane poziomy jonizacji w postaci zazwyczaj 4 programów produkcji wody alkalicznej. W zależności od programu jonizator generuje niższe lub wyższe pH wody dostarczając odpowiednią moc prądu  na płyty jonizujące. Programy wyświetlane są na urządzeniu w postaci cyfry od 1 do 4, gdzie 1 to program dający najsłabszą wodę alkaliczna, a numer 4, dający najsilniejszą (zazwyczaj maksymalne parametry urządzenia).

Należy pamiętać, że w zależności od producenta ustawiane fabrycznie są różne moce jonizacji, a wartości pH, które podaje wyświetlacz jonizatora są jedynie orientacyjne. Stąd istotnym parametrem przy wyborze jonizatora przepływowego jest możliwość wprowadzenia własnych ustawień pH (ustawienie mocy jonizacji na każdym z programów).

Pomiar pH wody z jonizatora jest zazwyczaj możliwy za pomocą załączonego do jonizatora odczynnika kropelkowego oraz wzornika skali kolorów pH. Oprócz ustawienia wstępnego wartości pH wody z jonizatora, należy pamiętać też o okresowym jej pomiarze i wprowadzaniu korekt (np co 3-4 miesiące). Takie działanie umożliwi spożycie wody o najwyższej jakości i zawsze stałych parametrach pH.

.

Potencjał przeciwutleniania, który także jest w wodzie alkalicznej (szczególnie w wodzie o pH powyżej 9), także możemy zbadać nie mając do tego specjalistycznych mierników. Obecność w wodzie wysokiego potencjału przeciwutleniania można zbadać porównawczo do wody kranowej stosując roztwór jodyny.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak powinno wyglądać prawidłowe ustawienie pH wody alkalicznej i jak zrobić test właściwości przeciwutleniania (i generowania wodoru aktywnego) z użyciem jodyny OBEJRZYJ poniższy film z wykorzystaniem jonizatora Prime Water, który umożliwia łatwe ustawienie wartości pH wody.


Jonizator Prime Water - badanie pH wody alkalicznej

Rate this post